Telefon İle Kimlik Avı

konuyu başlatan Dark Hawk

52
2
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Oyla
#1
Telefon ile yapılan dolandırıcılıklar genel olarak kredi kartı bilgilerinizi veya hesap şifrelerinizi ele geçirmek hedefiyle yapılmaktadır.Dolandırıcı telefon ile yapacak olan şahıs, hesap bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi biliyorsa dolandırıcılığa başlayabilir.Gizli bir numara ile sizi arayarak size yalandan hazırlanmış bir senaryoyu uygularlar.

Örneğin ; "Kredi kartı bilgilerinizin dolandırıcıların eline geçmesinden şüphelendiğimizden sizinle mülakat yapmak istiyoruz"

Bu mulakat senaryosu ile hesap bilgilerinizi korumaya almanız ve hesabın ve kartın asıl sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekçesiyle size yavaştan yavaştan sorular soracaklardır.Adınız,Soyadınız,annenizin kızlık soyadının 1. ve 4. hanesi vesaire derken bu bilgiler kartınızın veya hesabınızın güvenlik anahtarlarına kadar ilerleyebilir.

Telefonunuz ile kimlik avı hedefi olmak istemiyorsanız sizi arayıp "Bilgilerinizi Güncellemelisiniz" diyen banka görevlisi gibi görevlilerden İsmini,Soyismini,banka kartı personel numarası gibi bilgileri ondan isteyiniz.O sırada bir kimlik avı dolandırıcılığından şüpheniz varsa yanınızda bulunan birilerine hemen ilgili kurum ve bankayı aratarak personel kimlik numarasını sorgulatın.Bu sayede konuştuğunuz şahısın gerçek bir görevli mi yoksa dolandırıcı mı olduğunu anlayabilirsiniz.
Ülkemiz Türk ülkesi,
Aşık eder herkesi.
Üstümüzden eksilmesin,
Al bayrağın gölgesi!


#2
faydalı
Aşk güzeldir karşılığı varsa ama karşılıksız da sevilir karşımdaki vatansa...


#3
tesekkurler faydalı konu olmus
Foruma Git:

1 Ziyaretçi